Proč je třeba krmit morče každý den

Krmení morčat bychom určitě neměli podceňovat, ať už se jedná o kvalitu stravy a přísun vitamínů, tak i dostatek a pravidelnost přísunu potravy. Následující řádky vám objasní, proč je třeba krmit morče každý den.

Spousta lidí to zná. Včera jsem dala morčeti dost, určitě mu to do dneška vydrží a pokud ne však je trošinku při těle, tak má zásoby na to, aby vydrželo jeden den bez přísunu potravy. Jeden den, přece se nic nestane.

Tu a tam se setkáme na internetu se zmínkou, že je dobré dávat zvířatům v týdnu jednodenní půst. To může platit u psů, ne však u morčat. Morčata jsou zvířata s velice rychlým metabolismem. Potřebují neustále něco kousat, žvýkat, polykat a trávit. Proto by mělo mít neomezený přístup k pestrému krmení a především senu. Je jen na nás, jak se o svého mazlíčka postaráme. Jeden den by to určitě zvládlo, když by to bylo výjimečně.

Problém nastává, když morčeti budeme celkem pravidelně odstavovat od krmení. Po dvou dnech, kdy morče nemá co jíst, dostávají ledviny tak zabrat,  že je dost pravděpodobná smrt zvířátka. Morče má potom problém přijímat cokoliv a přichází selhání ledvin a následně celého GIT systému. Většinou s tímto stavem už neudělá nic ani veterinář a nezbývá než kamarádovi zkrátit trápení.

Proto nezapomínejte, že je třeba k morčeti, které prodáváte, přibalit pár mlsků, aby po cestě do nového domova mělo co jíst. Při přepravě na výstavu, k veterináři, všude mu sebou vemte alespoň mrkev či jinou zeleninu a seno. Když už si jej pořídíte, strava morčete by měla být pestrá, vyvážená a pravidlená. Předejdete tak velkému množství nemoci morčat. O vitamínech si můžete přečist v článku Vitamíny pro morčata.

Autor článku: Karolina Kramolišová CHS CheerokeZpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz