Nemoci morčat

30.12.2010

Pokud máte podezření, že je vaše morče nemocné, přečtěte si následující článek a zvažte návštěvu veterináře. Pokud má morče problém s přijímáním potravy, je možné, že mu zbývá pár hodin nebo dní života. Pokud má kožní potíže, nejde mu přímo o život, ale můžete se nakazit vy nebo ostatní zvířata ve vašem okolí.

Mnoho veterinářů si s léčbou morčat neví rady. Pokud někoho takového hledáte, doporučuji z osobní zkušenosti Paní doktorku Dagmar Vrškovou z veterinární ordinace Xenopus v Lelekovicích u Brna.

Veterinář specialista na morčata - XenopusVeterinární ordinace Xenopus - specialista na nemoci morčatMezi nejčastější onemocnění morčat patří svrab, plíseň, pododermatitida. Mohou být také napadnuta vnějšími parazity, jako jsou blechy a všenky. Morčátko může mít i zažívací potíže, vnitřní parazity nebo nadváhu. U březích morčat je zákeřná toxémie samic.

Svrab - může vést až k úhynu morčete. Je důležité vyhledat veterinární pomoc. Může být zaměněn s plísní a to i zkušenými chovately. Jedná se o roztoče zákožku svrabovou, jejíž larvy žijí ve svrchních vrstvách kůže, kde si hloubí chodbičky a živí se tkáňovým mokem. Do těchto chodbiček také kladou vajíčka, která se později vylíhnout a způsobují další zhoršení onemocnění. Je důležité, aby morčatům veterinář píchnul injekci například Ivomecu. Injekce je podána 2x až 3x v cca 10 denních intervalech. Je přenosný zřejmě částečně na člověka. Nejspíš ale záleží na typu. Zpravidla se projevuje svěděním kůže a zrudnutím na více místech. Je léčitelný mastmi a je vhodné navštívit kožního lékaře, abyste se vyhli nepříjemnému případnému rozšíření.

Plíseň - osobně jsem měla tu čest se s plísní setkat (lze o ní najít více informací pod názvem trichophyton). Morčata jí trpí relativně čato. Tento typ plísně je přenosný na člověka, nedochází však k přenosu vždy. Vím o případu, kdy se paní, která nemá  žádná zvířata udělala tato plíseň na noze po bouchnutí se do stolu. Člověk musí být zřejmě oslaben, aby jej tato plíseň napadla. Pokud se vám něco takového udělá, neváhejte s návštěvou doktora! Z léčby v délce maximálně 14 dní se může stát i půlroční záležitost. Průběh plísně je velmi nepříjemný. Objevuje se ve formě zvětšujících se kruhových skvrn se světlejším středem. Může se rozšířit i na jiná místa na těle a je přenosná na jiné lidi! Při nesprávné léčbě začnou napadené plochy mokvat a objevuje se zapáchající bílá tekutina, kterou lze vymáčknout z pod kůže. Tento zápach vnímají především ženy a připomíná zápach rozkládající se krve. Léčba je vhodná antimykotiky jak v podobě mastí a tinktur, tak v podobě tablet. Setkala jsem se s mnoha druhy plísní a nikdy na mě žádná nepřešla, až tahle. Pro zájemce je více informací o této plísni v souborech ke stažení. Na internetu lze totiž jen těžko najít souhrnné informace a je vhodné tento problém ihned nadnést doktorovi, aby zvážil možnost výskytu. Účinné látky na léčbu lidí - Betadine, Pimafucort mast, zinkový krém, Batrafen roztok, Lamisil tablety, Cutivate krém, Exoderil roztok, Imazol mast - Při včasném odhalení postačí Cutivate krém a Exoderil - léčba cca 14 dní. Při pozdním odhalení se může vyzkoušet vše a občas je nutné vystřídat, protože si plíseň zvykne a přestane se léčit. Zkrátka je to drsné.

Proti plísni morčat je vhodný šampon Medivet, kterým se myjí v intervalu cca 3 dnů dle potřeby a nechává se 10 - 15 minut působit. Dále šampon Nizoral a postřik Imaverol, který je k sehnání u veterináře a ředí se v poměru 1:50. Morče se jím postříká do mokra a léčba se také opakuje cca měsíc. Nemoc je velmi zdlouhavá a vyžaduje trpělivost. Výsledek se však dostaví :-).

Pododermatitida - jedná se o onemocnění především obézních zvířat chovaných v klecích s mřížovou spodní částí nebo příliš drsnou podestýlkou. Na spodních částech tlapek se objevuje zesílená, drsná kůže (hyperkeratóza). Tyto změny mohou vředovatět a často jsou druhotně kontaminovány bakteriemi (Stafylokoky). Infekce se může rozšířit na hlubší tkáně, a sice na šlachy a kosti s následným vznikem zánětu. Toto onemocnění je velmi bolestivé, morčata se nerada pohybují, často poléhávají, naříkají. Léčba zahrnuje, jak ošetření lokální - omývání, dezinfekce postižených končetin, používání antibiotických mastí, tak celkové - aplikace antibiotik. Současně musí být zvířata přemístěna na měkkou podestýlku. Prevence vzniku pododermatitidy spočívá v chovu morčat v čistém a suchém prostředí, na měkké podestýlce a v zabránění obezity.

Všenky a vši - Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé (bílé) podlouhlé tečky u kořenů chlupů, při bližším pohledu se pohybují.

Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka. Všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil, ... Mně se osvědčil na morčata Diffusil šamon, po jehož použití všenky okamžitě začaly mrtvé vypadávat ze srsti morčátka. Koupel nebylo nutné opakovat a už jsme je nikdy neviděli.

Průjem - pro morčata je paradoxně banální průjem doslova katastrofou. Může bý vyvolán mnoha vlivy. Návštěva veterináře je zpravidla nevyhnutelná. Je doprovázen nechutensvím a apatií morčete. Morčátko o sebe nedbá, neběhá s ostatními, má pokakaný zadeček a celkově vypadá nešťastně. Důvodem může být zkažená potrava, dietní chyba, špatná voda, náhlá změna krmení, ale i paraziti a prvoci. Zrádné jsou i bakterie, které se přirozeně vyskytují ve střevech morčat. Při jejich přemnožení zpravidla není již morčátku pomoci. Smrt nastává do 24 - 48 hodin. Morčátko může zemřít i na selhání ledvin a jiných vnitřních orgánů.

Toxémie březích samic - toxémie (ketóza) je metabolické onemocnění, jehož původcem může být téměř cokoliv (stres,průvan,teplo,chyba ve stravě...). Napadá buď březí samičky dva týdny před porodem, anebo týden po porodu.
Pokud podceníte první příznaky, tak šance na záchranu jsou téměř nulové. Toxémie je velmi rychlá.Příznaky jsou neuhasitelná žízeň, slintání, odmítání potravy a tekutin, zápach po acetonu!!! Úbytek na váze, problémy s dýcháním, chroptění. Toxemii se údajně dá předejít dodržováním zásad správného chovu (vitamíny, klid, čistota, omezení častých porodů). Není však zcela jasné, z čeho toxémie vzniká.

Přerostlý chrup - se vyskytuje u morčat, která málo hlodají tvrdé pečivo. Protože jim chrup celoživotně dorůstá, je nutné jim tuto možnost hlodání zajistit. V momentě, kdy zuby nepřístojně přerostou, morče již není schopno potravu rozžvýkat a zemře hlady. Může se ale jednat i o genetickou vadu, kdy morčeti mohou zuby špatně růst nebo i vypadnout. Dlouhé zuby se dají zkrátit při návštěvě veterináře a morčátko tak zachránit.

Celkově je nutné morče často kontrolovat, abychom mu jakoukoliv pomoc mohli včas poskytnout.

 

Zdroje:

http://hlodavec-morce.blog.cz/0709/pododermatitida

http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=nemoci

http://www.marketa-morcatka.estranky.cz/clanky/nemoci-morcat/nemoci.htmlZpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz