Tyzzerova nemoc podrobně

11.9.2011

Zdravím!

 

Přečetla jsem si prosbu o radu na poradně veterinárních stránek kliniky Bílá Hora. Na základě toho jsem si vyhledala článek o morčatech na Vašich stránkách.

 

Chtěla jsem jen říci, že problematika je složitější, než se na první pohled zdá. Pokud nebyla provedena řádně veškerá laboratorní vyšetření uhynulých zvířat, lze jen stěží říct, zda se jedná o Tyzzerovu chorobu, která je zpravidla velice vzácná.

 

Kdysi jsem v chovu řešila, zda nemám zvířata nakažená touto chorobou, protože zvířata okolo 6ti týdnů věku začala mít průjem a hubla, některá zemřela. U dospělých jedinců se průjem objevil u starých zvířat nebo slabých a nenastalo u nich žádné úmrtí. U mláďat jsem přišla o 4 zvířata z 20ti. Infekce postupovala rychle a napadla mi všechna mláďata během týdne naráz. Udělala jsem tedy profesionální vyšetření v Anlabu s.r.o., kam jsem doručila stočené sérum zvířat a nechala vypracovat čtvrtletní profil na protilátky v krvi, abych si objasnila patogenezi chovu (mimo jiné i clostridium piliforme). Výsledek vyšel v krevním testu pozitivní, což se ovšem u clostridie může stávat, jelikož krevní testy ELISA nejsou na diagnostiku některých chorob 100% přesné. U některých chorob je záchytnost nižší, než 50% a tudíž je výsledek nezřejmý. Tudíž bylo nutné provést další testy, abych chorobu vyloučila. Podezřelému zvířeti, které průjmem trpělo a mělo již více problémů, jsem po euthanasii nechala pro verifikaci diagnosy odebrat játra, srdce a tlusté střevo, protože to jsou orgány, které při Tyzzerově chorobě jsou nejvíce postižené. Z histologie vyplynulo, že se o Tyzzerovu chorobu nejedná, protože vzorky byly na přítomnost clostridie negativní, i když zvíře jevilo podobné známky nemoci, jakou je Tyzzerova choroba. Výsledky zde k nahlédnutí: http://www.momins.estranky.cz/fotoalbum/veterinarni-zpravy/veterinarni-zpravy-anlab-s_r_o_-2009

 

Pak jsem měla nějakou dobu v chovu klid a poté na podzim jsem dostala střevní chřipku rotavirového původu. V té době jsem měla mláďata i staré potkany opětovně. Znovu se mi objevilo to, co vypadalo jako Tyzzerova choroba a jednalo se "pouze" o střevní chřipku rotavirového původu, kterou mohou mezi sebou přenášet lidé, hlodavci, psy a kočky, protože tento virus (typ A) je přenosný mezi různými druhy zvířat i lidmi navzájem spolu s hlodavci, to samé i typ B. Typ D, F, G se šíří pouze mezidruhově mezi zvířaty.

 

Zpravidla se nákazy objevují na jaře a na podzim, protože rotaviry nemají rády sucho a v té době jsou lidé i zvířata náchylnější k nemocem. Doporučuji tedy ze zesnulých zvířat odebrat vzorky jater, srdce a tlustého střeva a donést je do Anlabu, kde se specializují přímo na detekci chorob v chovech a používají specifičtější metody, než např. SVÚ, kde jsem s výsledky vyšetření nebyla na 100% spokojená, protože to bylo příliš obecné (tím nechci říct, že by to dělali špatně, ale na hlodavce se nespecializují a některé metody jejich vyšetřování nejsou vhodné pro naše chovatelské účely, právě oni mi doporučili Anlab).

 

V každém případě rotavirová nákaza je velice rychlá, může mít u zvířat, která se s virem nikdy nesetkala 100% úmrtnost. Na zvířatech která přežijí, tak je možné normálně chovat, protože po pár dnech má organismus vytvořené protilátky a zvíře není celoživotním nositelem. Chov je karantenizován na dobu 10 dní po uplynutí posledních příznaků nemoci u posledního nakaženého zvířete. Aby virus nebyl fatální, je vhodné použít horské slunce, které ho velmi ničí, plochy desinfikovat a utírat do sucha a místo podestýlky, která je běžná, tak dát obyčejné noviny, které můžeme měnit 2x během dne. Zvířatům se podávají přípravky na zvýšení imunity a protizánětlivé, protože nejvíce trpí střevní stěna, kde probíhá nejsilnější reakce mezi bakterií a imunitním systémem. Osvědčilo se dávat byliny, které působí protizánětlivě na střeva a trávící trakt.

 

Máte - li zájem provést kvalitní vyšetření a zajistit si veterinární potvrzení pro garanci zdraví Vašeho chovu, tak doporučuji obrátit se na http://www.anlab.cz/diagnostika/patologie/ Od jisté doby, kdy se mi stala tato událost, tak dělám testy preventivně a nemohu si to vynachválit, sice je to drahé, ale mám jistotu zdraví u zvířat a budoucí majitelé jsou také radši (zvýšilo mi to odběry zvířat a popularitu chovu).

 

Pokud Vás zajímá něco o rotavirech, tak zde je odkaz na jednoduchou prezentaci http://www.pmfhk.cz/Prednasky/HVD_2007/13.pdf

 

Doufám, že můj mail Vám nějakým způsobem pomůže, třeba situace není tak zlá, jak se může zdát. Ovšem je lepší plašit, než něco zanedbat. Tyzzerova choroba je opravdu vzácný úkaz a pakliže by se Vám to v chovu potvrdilo histologicky lézemi na příslušných zkoumaných orgánech, tak je možné chov oživit přísnými opatřeními a choroby se zbavit (lze to za určitých okolností), pakliže by po půl roce až roce opatření nezabrala, je nutné chov uzavřít a dožít. V každém případě prevencí je karanténa všech zvířat a dostatečná hygiena chovu.

 

V každém případě je opravdu lepší tuto nemoc vyvrátit histologickými nálezy, protože spekulace ohledně takto nebezpečných nálezů (nebezpečných v rámci chovatelské společnosti), mohou mít velice negativní dopad na některé chovatele popř. jejich další chov do budoucna. Já pro jistotu od té doby dělám 1x za rok základní čtvrtletní profil FELASA na identifikaci patogenů v chovu. Sice to stojí spoustu peněz, ovšem je tam základ nebezpečných patogenů pro chov a tudíž se díky tomu ve svém chovu lépe orientuji a znám jeho anamnézu (testy v Anlabu jsou rozděleny pro konkrétní hlodavce a jejich nemoci, takže můžete dávat testovat i sérum na morčecí nemoci).

 

Problém je, že mnoho chorob u hlodavců může napodobovat zcela jinou chorobu, než se domníváme, že jí zvíře trpí. Mezi tyto choroby patří již zmíněná Tyzzerova choroba, rotavirové infekce, silné napadení kokcidiemi či jiné příčiny katarů mezi které patří i parazitární onemocnění, napadení plísní popř. otrava toxiny z krmiva apod. Těch možností je vždy mnoho. Někdy stačí i nový kmen nemoci, která je v chovech běžná a najednou nám může celý chov zlikvidovat.

 

Určitě je důležité udržovat chov čistý, dobře krmit zvířata, nestresovat a desinfikovat ubikace. To je základ proto, abychom neměli v chovu nemoci. Pokud se nám v testech prokáží protilátky proti nemoci, nemusí to ihned znamenat, že zvíře nemocí onemocnělo. Může to znamenat, že se setkalo s tím konkrétním patogenem a vytvořilo si protilátky. Klinicky nemocné jedince je nutné ihned začít léčit nebo utratit nelze - li je vyléčit.

 

Já doufám, že chovy morčátek budou teď zdravější a odolnější. Ono to na jednu stranu hodně zamrzí taková situace. Bohužel i to je příroda a je nutné se z okolností ztráty zvířat poučit a vylepšit to, co se vylepšit v chovu může. Naštěstí u Vás morčatářů jsem si všimla, že se velmi informujete o nemocech a dáváte to hned na stránky. Velmi mě mrzí a jsem zklamaná, že takto to nechodí u chovatelů potkanů a málokterý je tak čestný, aby situaci řešil.

Přeji hezký den a držím palce, ať jsou zvířátka zdravá.

S pozdravem zůstávám

Horáková Anna, CHS Momins Of Opatov
www.momins.estranky.cz

 Zpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz