Us Teddy

Standard Amerického Teddyho - standard Us Teddy

 

Americký Teddy (Us Teddy) je krátkosrsté plemeno.

 

Hlava: krátká, široká a zaoblená, pěkně klopená ouška s vlnkou uprostřed (bez zálomků), jasné kulaté oči (neměl by se vyskytovat oční váček či jiná vada oka, ani méně pigmentovaná duhovka).

 

Stavba těla: morče celkově působí celistvým a pevným dojmem, není obézní. Má krátký silný krk, široká a osvalená ramena. Nepříliš dlouhý hřbet  je široký a pevný. Zadní část je plná a oblá, morče nemá ocas. Na zadečku má každé morče mazovou žlázu, která je více patrná u krátkosrstých zvířat. Končetiny jsou také krátké, rovné a silné. Na předních nohou jsou 4 prsty, na zadních 3 prsty s dobře vyvinutými drápky, které by neměly být zkroucené. Toho dosáhneme pravidelným stříháním drápků na všech čtyřech nožkách. V horní i dolní čelisti má morče dva hlodáky a 4 stoličky. Samci i samice mají dvě mléčné žlázy. Hmotnost 800 - 1300 g dle pohlaví a stáří.

 

Srst: u Amerického Teddyho je tvrdá, stojatá, mírně krepovitá, délky max. 3 cm. Roste kolmo od těla a nejsou v ní žádné rozety. V srsti nesmí být ani pěšinky a celkově musí morče působit kompaktně.

 

Barvy: mohou být různé. Záleží na zemi, odkud pochází a na jejím standardu. Český standard vyžaduje syté barvy, které by neměly být vzájemně příliš promíchané. Uznaná standardem jsou pouze jedno až tříbarevná morčata. Ne čtyřbarevná. Poměry barev u dvoubarevných jsou 25% méně zastoupené barvy, u tříbarevných 20% třetí nejméně zastoupené barvy.

 

Teddíci mohou být i v saténové variantě. Jedná se o druh srsti, který je dán geneticky. Morče má chlupy duté a jsou celkově tenší. Odráží tak světlo a barvy se zdají být tmavší a intenzivnější a morče se leskne. Srst musí být hustá s rovnoměrným saténovým leskem. Nesmí se křížit dva saténoví jedinci - způsobuje to zpravidla úhyn mláďat. Mohou se křížit dva jedinci se satén genem (SG) nebo saténový s nesaténovým (se SG).

Často se lze setkat s ATG morčaty, což jsou hladká s genem Amerického Teddy. Tato morčata při spáření s Us Teddym dávají Us Teddy nebo hladká ATG morčátka. Používají se na zlepšení barev teddíků a mnohdy také na "zředění" krve. Nevýhodou je možná horší kvalita srsti jejich potomků.

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz