Jak začít s chovem morčat

2.11.2010

Pár rad předtím než začnete chovat morčata

Prvním krokem je uvědomit si, jestli chci opravdu chovat morče. Je možné si vybrat i mezi jinými hlodavci, jako jsou potkánci, myšky, křečci, osmáci, pískomilové a další. Morče na rozdíl třeba od křečka nebo potkana nepotřebuje přísun bílkovin, neboť jejich organismus je schopen si tuto stavební látku vytvořit sám. Naopak potřebují velké množství vitamínu C a to formou čerstvé zeleniny a ovoce.

Dalším krokem je zvolit místo, kde morče bude. Určitě mu bude lépe na nějakém klidnějším místě, ale nemělo by být samo zavřené někde v odlehlé místnosti, kdam jde někdo sotva jednou za den. Je to společenské zvířátko a rádo se kouká, co se kolem děje. Proto může být vhodným místem kuchyně, kde bude mít svou klícku a jelikož se nachází ve společenské místnosti, mělo by mít i svůj domeček, kde by si mohlo užívat soukromí. Zda mít domeček nebo ne je otázkou diskuse. Ze zkušenosti vím, že čím více morčátko od malička zvykáte a je bez domečku, tím více je pak ochočené a méně vystresované a vaši přítomnost si užíva. Naopak domeček se opravdu hodí, když máte doma třeba ještě nějaké další zvíře (třeba psa) nebo zvědavé malé děti :-). Morčátko s domečkem je více plaché a často se do něj utíká schovat, hned ale zase vykoukne a bedlivě sleduje, co dostane k snědku. Mladým morčátkům se líbí i hamaky, což jsou plátěné houpačky nebo stříčky, do kterých si mohou vlézt.

Klec nebo akvárko

Určitě klícka. Akvárko je pro morče nehygienické. Není dostatečně větrané a morčátko žije ve smrádku a vlhku. Klec je naproti tomu vzdušná a morče se v ní cítí lépe. Je i praktická pro převoz.

Napaječka nebo miska

Určitě napaječka. Miska je vhodná na krmení, jako jsou různá semínka, kousky tvrdého chleba, směsi pro hlodavce. Pokud v ní má morče vodu, velice rychle se znečistí bobky a podestýlkou a morčátko pak musí pít zkaženou vodu. Napajčeka je naproti tomu hygienická, voda morčeti vydrží i týden a je téměř bezúdržbová. Navíc nezabírá místo ve výběhu.

Podestýlka

Osvědčilo se mi vykládat vnitřek klece hoblinami (ne piliny). Hobliny by měly být čisté a voňavé, žádné plesniviny. Dají se koupit ve zverimexu nebo od truhláře či z pily. Další variantou jsou pelety, které lze například levně koupit v Hornbachu, především v zimním období, neboť se jedná o slisované piliny, které po styku s vodou nasáknou a rozpadnou se. Tekutina tak zůstane zachycena a morče nemá takové mokro pod sebou. Navíc zachycují velkou část pachu a do bytu je to ideálka. Nevýhodou je to, že morčátka z nich mívají otlačené nožky. Proto dávám slabou vrstvu pelet a na to ještě vrstvu hoblin, aby se měla příjemně. Použít lze i skartovaný papír na malé proužky nebo kousíčky, také jej míchám s hoblinami.

Seník

Morče potřebuje ke svému životu seno a mělo by ho mít dostatek celodenně. Jelikož jsou to zvířátka a nedokáží si domyslet, že když ho mají na zemi a počůrají si ho, tak že už ho nebudou chtít jíst, je dobré jim pořídit malý seníček. Jejich nabídka je ve zverimexech a kutilové si jej mohou vyrobit doma. Morče tak má zábavu, seno si musí vytahovat a natahovat se pro něj a nevyválí se v něm hned. Protože se jim ale líbí i v seně rochnit, dáme jim trošku i do domečku nebo do rožku. Hned se do něj zavrtají.

Morče v zimě

Může být v bytě i venku, snese i nižší teploty, nicméně jsou-li velké mrazy, je dobré je schovat do nějaké místnosti, kde nemrzne. Výjimkou jsou skinny morčátka, která jsou velmi choulostivá a je nutné je celoročně chovat doma.

Více podrobných informací v dalších článcích.Zpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz