Je nutné oddělit březí samici od jiných morčat?

3.2.2013

Březí samice

Pokud vaše březí samička žije ve společnosti dalšího morčete, je potřeba zvážit zda ji oddělit či nikoliv.

Březí samice morčete

Takhle vypadá březí samička

Pokud samička žije s jinou samičkou

Je-li vaše samička s jinou samičkou, která březí není, nemusíte ji oddělovat. Naopak, samičky si při porodu pomáhají a mají-li spolu přátelský vztah, nehoní se a nekoušou, nemusíte se obávat.

Jiná situace nastane v momentě, kdy jsou březí obě samičky. V takovém případě je nutné je včas oddělit. V momentě, kdy jedna začne rodit a druhá jí začne pomáhat, může jí sežrat placentu, čímž se vyvolá porod i u druhé samičky. A to mnohdy předčasně. Mláďátka tedy nepřežijí a to úplně zbytečně. Navíc může sežrat placentu samici, která porodila. Ta je však důležitá pro nastartování tvorby mléka a zkrátka je to přirozený proces. Placentu tedy morčeti neberte ani v momentě, kdy rodí samostatně. Jen pokud zbyde.

Pokud samička žije se samečkem

Máte-li pár a samička se již zaobluje, zvažte její oddělení od samečka než se mláďata narodí. Samice se totiž hned po porodu nastaví samcovi k dalšímu krytí. I to je přirozené, ale je lepší pro ni i pro mláďata, když bude veškerou energii věnovat jejich vývoji. Pokud jste to nestihli, můžete očekávat další nadílku za cca 2,5 měsíce.

Pokud je samička ve velké skupině samic

Záleží na vaší zkušenosti. Pro jistotu bych samici oddělila od ostatních, aby nebyla terčem nějaké šikany a vrátila bych ji k ostatním i s mláďaty, pár dní poté, co se narodí. Předpokladem je to, že matka i mláďata jsou zcela v pořádku.

Pokud nevíte, jestli je vaše morče březí, můžete si o tom přečíst další článek Jak se pozná březí morče.

 Zpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz