Vhodné ubytování morčátka

23.10.2010

Než si pořídíme morčátko, musíme mu zajistit adekvátní bydlení. Existuje několik možností, jak morčátko chovat doma.

Vybrat si můžete z různých druhů a velikostí klecí až po stavbu vlastní morčatárny nebo domácí morčecí skříně. Nadšenci si mohou doma vytvořit výběh nebo na zahradě velikou krytou ohradu. Možností je spousta. Vždy však jde o bezpečí a zdraví zvířete.

Klece

Klec je pro morčátka velice vhodná. Je vzdušná, morče nežije v tak intenzivním zápachu. Na klec můžete upevňovat různé jesličky, pamlsky a podobně. Nevýhodou klecí je to, že pokud je morčátko někde, kde na něj fouká, mohlo by se nachladit. Zároveň si morče někdy rádo "vyhodí z kopýtka" a nadělá kolem sebe hromadu bincu z podestýlky. Proto je dobré klec částečně obalit třeba menší dekou nebo papírem či fólií. Pokud vám nevadí často vysávat, pak se nemusíte o nic starat.

Plastové boxy

Plastové boxy jsou vhodné především pro skinny morčata, která vyžadují specifickou teplotu vlivem toho, že nemají srst a nemohou se tak chránit před chladem. Plastové boxy bývá možné skládat na sebe do příček a vytvořit tak jakési poličky. Je však vždy nutné morčeti zajistit dostatek vzduchu.

Morčatárny

Morčatárna je defakto králikárna pro morčátka. Morče může žít v jakékoliv králikárně. Není nutné mít speciální úpravu. Dobré je, jste-li šikovní, uzpůsobit si její velikost a rozmístění například napaječek a podobně tak, aby jste k těmto věcem měli co nejsnažší přístup, zároveň aby ubikace nebyla tak hluboká, že byste v ní nebyli schopní morče chytit. Je to vhodné bydlení pro morčata v létě, protože jim poskytuje příjemný stín - nesmí stát na horoucím slunci.

Morčecí skříně

Jsou pěknou zábavou pro domácí kutily. Pokud máte starou skříň, desky, jiný materiál, je možné z něj vytvořit morčecí skříň s libovolným počtem ohrádek, které si můžete udělat rozdělovací a velké tak, jak jen chcete. Pokud máte více než jedno morče, zapadne do bytu lépe než spousta klecí. Vnitřek lze vystlat linoleem, aby nic neprosakovalo a na okraj lze přidělat plastové sklo o odpovídající velikosti tak, aby morče nevypadlo a vy jste zároveň byli schopni se k němu dovnitř dostat.

Nevhodné ubytování

Naprosto nevhodné jsou pro morčata akvárka. Zvláště nějaká malá. V létě se zvířátku může stát osudová vysoká teplota a zapařené prostředí. Jsou pak náchylnější na plísně a jiná onemocnění. Akvárko vám může při manipulaci upadnout a morčátko rázem nemá kde bydlet. Akvárka tak nechme křečkům a myším.

Údržba ubytování

Čas od času je potřeba bydlení morčátku vydezinfikovat a pečlivě vyčistit. Můžou se mu tam zabydlet nezvaní hosté a zbavíte se jich jedině pečlivým umytím a desinfekcí například savem. Tento proces je nutný především v případech, kdy morčata trpí svrabem nebo plísní. O plísních morčat se můžete dočíst více ve článku o nemocech morčat.Zpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz