Jak založit chovatelskou stanici morčat

22.2.2011

Založení chovatelské stanice je jedním z kroků, chcete-li se chovu morčátek plně věnovat. Proč bychom si měli chovatelskou stanici založit? To je dobrá otázka. Tento článek vám poskytne základní informace proč a jak si zřídit CHS a vy se na základě toho můžete sami rozhodnout, zda to pro vás má cenu či nikoliv.

 

Proč si založit CHS morčat?

Chovatel, který chce vydávat PP neboli průkaz původu, musí být registrovaným členem Českého svazu chovatelů. Obdrží členský průkaz a členské číslo, pod kterým je veden. Je povinen platit roční poplatky v rozmezí od 400 do 700 Kč, a to dle toho, zda je novým členem (500 Kč), stálým členem (400 Kč) a další položky zahrnují odebírání časopisu Chovatel. Proto už toto rozhodnutí zda peníze dát nebo ne, je určující. Není ale jiné východisko. Registrovat se lze na www.klubmorcat.cz, kde naleznete podrobnější informace. Poté, co zaplatíte poplatek, se stanete oficiálním členem, který může registrovat svá morčata.

Založení CHS proto není vůbec nutné pro ty, kteří chtějí morčata chovat jen tak pro radost a je jim jedno jejich původ. Založení a údržba vyžaduje mírné finanční investice.

 

Proč registrovat morčata a co to znamená?

Když už jste oficiálním chovatelem, máte schválené jméno CHS, nestačí pro výdej PP pouhý tento fakt. PP mají morčata, která splňují standard plemene. Tedy u Us Teddy je to především stojatá srst, ale i celkový dojem zvířete. Zde je standard Us Teddy.

Registrací morčete se myslí tedy přidělení registračního čísla ve formátu xxxx/yy, které se zvířeti zapíše do jeho PP nebo VP a zapíše se do plemenné knihy. Morče je tak dohledatelné, že opravdu registrované bylo. Registrovat lze nejen morčata s PP, ale i s VP, proto vlastníte-li takové morče, neklesejte na mysli a nezbavujte se jej jen z tohoto důvodu. Platí pravidlo, že PP není záruka ničeho a morče, které má PP nemusí při registraci projít. Naopak s VP jí projít může.

Na registraci se dostanete buď na nějaké výstavě morčat (různě po republice) nebo se lze individuálně domluvit s posuzovately morčat, kteří sídlí v okolí Prahy. Nejste-li tedy přímo z tohoto místa, budete muset vážit tuto dlouhou cestu se svými zvířaty. Odměnou vám bude zvíře, o kterém víte, že opravdu splňuje to, na čem si zakládáte.

Pouze registrovaná morčata mohou mít potomky s PP. Prozatím stačí jeden rodič s registrací, na Slovensku již ale platí, že rodiče musí mít registraci oba. Je možné, že toto bude platit brzy i u nás. Pro mě osobně je tato informace velice důležitá a více hodnotím zvíře, které oba rodiče registrované má. Je to pro mě určitou zárukou toho, že by mláďata neměla být třeba něco jiného než Us Teddy. Někteří rodiče ale nemají registraci a přitom mohou být špičkové kvality. Může to být např. ze dvou důvodů. Buď chovatel zatím nestihl morče registrovat (nebyl na výstavě nebo nejel osobně za posuzovatelem), protože ho musel včas nechat nakrýt (u samic) nebo je pro něj finančně či časově náročná cesta pro "pouhou" registraci. Je dobré se zeptat na důvod, proč morče nemá registraci, a zda se chovatel domnívá, že by ji získalo.

Registrace tedy není podmíněna přímo účastí na nějaké výstavě ve smyslu toho, že by morče soutěžilo. Když už se na výstavě registruje, je to mimo soutěž a čeká se v řadě s ostatními zájemci o registraci svých mazlíků. Je nutné veterinární potvrzení o zdraví morčete a to nejdéle tři dny staré. Je proto nutné si tuto skutečnost uvědomit. Na registraci je nutné donést kopie i originály PP či VP morčete. Na originál dostanete razítko a číslo, kopie bude založena jako doklad o registraci.

Pokud si chcete ušetřit čekání na výstavě, můžete jak již bylo zmíněno, navštívit posuzovatele po domluvě osobně.

 

Počáteční, ale i provozní náklady

Založením CHS ale finanční náklady nekončí. Morčata musí mít kde bydlet. Například pořízení jedné klece může být okolo 500 - 1000 Kč. Pořízení morčatárny nebo materiálu na ni okolo 3000 Kč. Je nutné dbát především v zimě na zdraví a dostatečný prostor pro morčata. Proto například já mám klecí 6. Dále morčata musí něco jíst. Nejlevější krmivo, které kupuji v Hornbachu stojí 22 Kč/kg. Morče sní cca 30g směsi za den. Můžete si tedy spočítat, kolik musíte zaplatit za krmení, plus morčata potřebují čerstvé ovoce a zeleninu. Seno je nevyhnutelnou nutností. Nemáte-li zahradu nebo dědečka, co by vám nasušil, musíte kupovat. Lze sehnat levně přes internet. Podestýlka dle vašich preferencí buď pelety nebo hobliny nebo mix, což také muže zahrnovat určitý balík. Nehledě na případnou veterinární péči o morčata. Pokud si pořizujete nová morčata, věřte, že si určitě něco přinesete a dostanou to všechna (plíseň, svrabík), proto je nutné morčata často prohlížet a případně si vyhlédnout schopného veterináře, který má zkušenosti nebo se specializuje na hlodavce.

Závěrem tedy vidíte, že založení CHS určitě není výdělečný byznys a velice záleží, jak se k celkovému chovu postavíte. Pokud vás to baví, není co řešit a jestliže vás tato varianta láká, určitě vás pár procedur neodradí. Odměnou vám budou vaše miminka, která mohou být jednou uvedena v rodokmenech nejslavnějších morčat našich výstav :-).

 

Stránky pro chovatelskou stanici

Samozřejmě každá chovatelská stanice by měla mít vlastní webové stránky. Existuje několik způsobů a předpokládám, že naprostá většina chovatelů je informaticky a programátorsky velice amaterská. Proto jsem pro vás připravila článek o založení Stránky pro chovatelskou stanici zdarma. Zde si můžete pomocí online editoru vytvořit stránky zadarmo a s neomezenou platností.Zpět

Facebook

Aktuality

4.6.2014

Přerušení chovu

Provoz chovatelské stanice je přerušen na dobu neurčitou. Stránky jsou ponechány v provozu a pokud byste měli jakoukoliv poznámku ohledně obsahu nebo byste chtěli přispět nějakou moudrou radou, moc ráda uvítám vaše emaily. Pokud se někomu chce napsat článek, dejte mi vědět a vložíme ho na web. více »

3.2.2013

Jak poznat samce od samice

Máte-li malé morčátko a nejste si jistí jeho pohlavím, můžete si přečíst článek a zkusit se podívat znovu. více »

3.2.2013

Samec nebo Samice???

Pár rad pro ty, kteří váhají, zda si pořídit samce nebo samici. více »

28.11.2012

Rychlá pomoc vašemu morčátku

Množí se mi v emailu mnoho dotazů a žádostí o pomoc s vašimi morčátky. Je mi to líto, ale nestíhám na to vše odpovídat a mnohdy už nemám ani moc sil. více »

10.6.2012

Standard plemen a barevných rázů morčat 1.1.2011

Pro ty, kdo to možná neví a rádi by nahlédli do standardu plemen morčat, si mohou stáhnout jeho elektronickou verzi ze stránek klubu morčat. více »


Všechny aktuality »

Newsletter

Kontakty

Katka Štarhová
Brno
Czech Republic
e-mail: ujouskov(zavinac)ujouskov.cz