Strava morčete

Strava morčete

Morčata jsou obecně vemli nenažraná zvířátka. Není dobré je překrmovat a dopřávat jim všechno, o co si "písknou". Nejdůležitější složkou potravy morčat je seno. Pomáhá jim nejen obrušovat zuby, ale obsahuje látky potřebné pro správné zažívání. Seno by mělo být dostupné celodenně. Proto je vhodné mít pro morče v klícce seník, odkud si může libovolně seno brát, aniž by se znečistilo.

Strava je kromě čistého bydlení a vhodných společníků nejdůležitější pro správný vývoj a život morčátka. Pojďme ve stručnosti shrnout základní zásady správné výživy morčat.

Strava morčete by měla obsahovat nejméně 15% vlákniny, která je u býložravců nepostradatelná pro správné trávení. Krmná dávka pro dospělé morče na den je asi 10 - 20g jádra (zrniny), 40 - 70g šťavnatého krmení (v létě čerstvá tráva, jinak zelenina a ovoce) a pro dokrmení kvalitní seno.

Seno je základní složkou potravy morčat. Kvůli zvláštní anatomii trávicího traktu potřebují látky obsažené v seně pro správnou funkci střev. Morče tak seno žvýká celý den a mělo by jej mít neustále k dispozici. Navíc napomáhá obrušovat chrup. Nemělo by být vlhké, shnilé nebo plesnivé. Nejlepší pro dávkování sena jsou jesličky. Seno není vhodné jako podestýlka, protože jej morčátka požívají znečištěné svými výkaly. Pokud však morčátku chcete udělat radost, dejte mu, kromě do jesliček, malou hromádku sena do domečku nebo volně do klícky či bedničky a rádo se do něj celé zavrtá.

Zelenina a ovoce je velmi důležité v zimě, ale i během léta, kdy je ho dostatek. Morčata jedí téměř veškeré ovoce a zeleninu. Ovoce - jablko, jahody, švestky, třešně, broskve a meruňky (nadýmavé), pomeranče, mandarinky, meloun a další. Zelenina - paprika (obsahuje nejvíce vitamínu C), mrkev (velmi oblíbená), okurek (mohou se po něm utlouct), salát a další. Nevhodné jsou hrušky, zelí, kapusta, kedlubna a další nadýmavé rostliny, které u morčat mohou způsobit zažívací potíže, jež mohou vést v krajním případě i k úhynu morčátka. Navíc po tom velmi páchne podestýlka a musí se mnohem častěji měnit.

Březí samice mají větší potřebu energie, proto se dává větší objem jádra. Morčata si nedokážou sama syntetizovat vitamín C, je tedy nutné ho zabezpečit ve stravě. Běžná dávka na dospělé morče je 10mg/1kg živé hmotnosti, březí samice až 30mg/1kg živé hmotnosti. Existují volně dostupné vitamíny v prášku.

Morčata musí mít možnost hlodat a tím si obrušovat zuby, které jim neustále dorůstají, proto jim dáváme tvrdý suchý chléb nebo čisté větvičky ovocných stromů. Občas je možné dát rohlík, nicméně ne příliš často, protože z něj morčata tloustnou. Není vhodné ochucované a solené pečivo. Hlodání je pro ně životně důležité, v momentě, kdy nemají dost co okusovat, jim zoubky přerostou a hrozí potom i úhyn z důvodu nemožnosti přijímání potravy. Dá se to řešit veterinárně zaštípnutím zubů, ale lepší je prevence, než pak navštěvovat doktora. Některá morčata mají ráda piškoty nebo ořechy - zde také s mírou.

V zimě je dobré morčatům přidávat do stravy naklíčené obilí, obsahující vysoké hladiny vitamínů.

Vodu mají morčata nejraději z napáječek. Volně v misce je velice rychle znečištěna výkaly a podestýlkou a velmi rychle zasmrádne. Napaječky je naopak potřeba občas kontrolovat, zda nekapou a nezamokřují tak podestýlku či zda se kulička nezadrhla a zda z ní morčata normálně pijí. Pokud máte morčátko, které z napáječky nikdy nepilo, není důvod se strachovat, že by umřelo žízní. Vodu velice rychle vycítí a naučí se, jak z napáječky správně pít.

Krmení pro morčata není těžké sehnat. Mají jej v každém zverimexu a připravené směsi obsahuji vše, co morčátka potřebují. Přesto se nevyhnete podávání vitamínů formou ovoce a zeleniny.

Nejvíce se mi osvědčily směsi z Hornbachu - obsahují i suché granulky, které mají některá morčátka moc ráda (některá si jich naopak ani nevšimnou, takže jim to roztřídím). Obsahují také lisovanou vojtěšku, která může nahrazovat nedostatek sena. Moje morčata nemají ráda kolínka, která se vyskytují v některých směsích. Některá nemají ráda ani obsaženou kokuřici. Naopak se osvědčil lisovaný hrášek. Zkoušela jsem i dokoupit lisovanou vojtěšku pro činčily, a ta jim také jede.

Směsi do 30 Kč za 1 kg považuji za dostačující a nedomnívám se, že je nutné morčeti kupovat drahé balíčky se všemi uvedenými vitamíny. Pokud jste mu schopni dodat čerstvé ovoce, zeleninu a seno, nemusíte se bát, že by morče nemělo dostatek toho, co potřebuje. Není ale vhodné na morčeti příliš šetřit a krmit ho například pouze jedním druhem obilí (oves, žito apod.). Strava tak není dostatečně vyvážená. Také není vhodné, aby směsi obsahovaly velké množství slunečnicových semínek. Morčata po nich také tloustnou. Vyvarujte se směsí, které obsahují proso nebo malou (bílou) slunečnici. Morčata to nejedí a jsou to zbytečně vyhozené peníze.

Seno lze také koupit ve zverimexech, nicméně, je opravdu drahé a morčata jím nešetří. Proto je lepší si seno pořídit například přes někoho známého, pokud ani nikoho neznáte, můžete si jej odkoupit přes bazar (například bazos.cz), kde je často seno levně nabízeno. Je však nutné ohlídat si jeho kvalitu.

Zdroje:

https://www.volny.cz/rehak.vet/morce.htm

https://rimiska.blbne.cz/16687-vse-o-morcatech.html