Březost morčat

Březost morčat

Malá morčátka dospívají v 10 týdnech. V této době jsou však ještě příliš malá na to, aby sama měla miminka. Proto je vhodné samice a samečky oddělit. Samičky je vhodné připustit mezi 5 - 11 měsícem života. Čím později, tím je však březost rizikovější. Pokud samičku necháte nakrýt později, hrozí, že při porodu zemře ona i její mláďátka. Samicím totiž srůstají pánevní kosti a pokud neměla ještě nikdy miminka, nakrývání po roce již nedoporučuje. Slyšela jsem vyprávění již více lidí, kterým jejich samička při porodu umřela a když jsem jim tuto informaci sdělila, vůbec netušili, že to mohlo vadit. Proto máte-li již starší samičku, neriskujte její život a pořiďte si mladší samičku do jednoho roku.

Samečci dospívají také kolem 8 - 10 týdne a plodní jsou zpravidla po celý život. Může se však stát, že sameček není plodný nebo není schopen samičku nakrýt.

Samičky jsou v říji cca každých 14 nebo 16 dní a říje se dá rozpoznat podle charakteristických "bublavých" zvuků, které vydávají podobně jako samci, pošlapávání a snahy o nakrývání svých spolubydlících. Takovou samičku když pohladíte po zádech, prohne se, přilehne k zemi a vystrčí zadeček. Je možné k ní dát samečka a pravděpodobnost nakrytí je velmi vysoká. Říje trvá 24 hodin, ale největší pravděpodobnost nakrytí je během 10 hodin. Proto je těžké tento okamžik zastihnout. Řešením je bydlení samce a samice společně po dobu alespoň jednoho měsíce, kdy je velice pravděpodobé, že samička zabřezne, ale ani tato doba není stoprocentně jistá.

Samice by ťedy neměla být příliš malá, ale ani příliš obézní. Například ideální váha je kolem 800 g. U starích samiček však váha stoupá. Pokud má ale již 1200 g a jedná se o normální morče (ne cuy), pak už je toto morčátko příliš tlusté na miminka, protože už samo o sobě jako březí vypadá.

Březost tedy trvá 56 - 72 dní a rodí se nejčastěji 2 - 4 mláďata. Občas se narodí 5, vzácně 6 mláďat. Mláďata není třeba uměle přikrmovat. Matka má dostatek mléka pro všechna, i když má pouze dvě mléčné žlázy. Morčata jsou již v prvních hodinách schopna okusovat potravu dospělých díky výměně mléčných zubů už v maminčině bříšku a také vlivem toho, že jsou již plně vyvinutá, vidí a jsou schopna pěkně rychle utíkat.

Ačkoliv jsou malá morčátka roztomilá a chtěli byste si je hned pomazlit, dopřejte jim alespoň den klidu, aby si je maminka mohla pořádně očistit a aby se všichni mohli vzpamatovat z obrovských změn. Je dobré matku už dříve před nakrytím zvykat na manipulaci, přítomnost lidí, zvířat, hudbu, domácí ruch, různé další zvuky nebo podněty, které by ji pak mohly v budoucnu stresovat a zabránit tak dalšímu strachu, který by mohl její miminka ovlivnit. Pokud bude samička dostatečně ochočená, dovolí vám se podívat na čerstvě narozená miminka. Skontrolujte zda všechna žijí a pokud by se tu nacházelo nějaké mrtvé, odstraňte jej. Pohlaví a váhu miminek zjišťujte až za jeden nebo dva dny. Času je na to dost a jejich zdraví a klid v prvních minutách života je důležitější než informace, zda je to kluk nebo holka.

Samička může být během březosti se samečkem, ale před porodem je vhodné je oddělit. Samička je totiž ihned po porodu schopná znovu zabřeznout a to by ji zbytečně vysilovalo. V naší CHS mají samičky miminka 2x do roka vždy po půl roce, aby miminka i jejich maminky měly co nejvíce energie a byly zdravé.