
Jak se pozná březí morče
Jak se pozná březí morče
Často se setkávám s dotazy návštěvníků webu CHS Ujouškov, jak se pozná březí morče. Mnoho lidí si koupí samičku ze zverimexu a poud je už větší, může se stát, že je nakrytá. Pokud se Vám zdá, že samička přibírá, nejsnažší cesta je kontrolovat třeba ob týden její váhu a zapisovat si ji. Pokud jsou přírůstky váhy větší, je pravděpodobné, že je nakrytá.
Další způsob, jak se březost dá odhalit, je jemné prohmatání bříška. Samičky, které nejsou březí, mívají bříško měkké a pružné. Kdežto samičky, které jsou i krátce březí mají bříško nízko u zadečku znatelně tvrdší a postupem času je vidět, že se jim tam tvoří bouličky po stranách.
Během asi 1,5 měsíce ze 2,5 měsíců březosti (72 dnů), není příliš poznat, že by samička byla březí. Zkušený chovatel zpravidla březost dokáže odhalit. Spolehlivou metodou je právě sledování přírůstku hmotnosti. V posledním měsíci březosti začne samička hodně tloustnout a zakulatí se až do tvaru hrušky. Pokud čeká více jak dvě miminka, je obrovská a již je možné při podržení ruky na bříšku cítit kopání miminek. Jakmile miminka začnou skřípat zoubky, je už narození otázkou 1-2 týdnů. Ke konci březosti je samička opravdu obří a většinu času tráví ležením. Někdy jsou tak tlusté, že ani nemohou dát nožky k sobě a pod sebe, aby mohly normálně chodit.
Asi týden před porodem se samičce začnou otevírat porodní cesty a oddalují se pánevní kosti. Normálně bývají od sebe asi tak na 0,5 cm (odhadem). Při otevření mohou být od sebe až 2 cm. Opět zkušenější chovatel dokáže tuto změnu poznat. Porod pak nastává zpravidla do týdne. V této době je dobré samičce dopřát maximum klidu a prostředí, na které je zvyklá. Neměla by se zbytečně stresovat a také by se neměla krmit potravou, která může způsobit trávící komplikace.
Na prvním obrázku je vidět samičku pár dní před porodem. Na druhém cca po 1,5 měsíci a na třetím je vidět, jak se samička začíná zakulacovat okolo 1 měsíce březosti.
Zdravou samičku poznáte podle toho, že má neustále chuť k jídlu, zajímá se o to, co se deje kolem a není neustále schovaná v rožku s apatickým pohledem. Pokud se projevuje některý z příznaků (viz nemoci morčat), pak je nutné zjistit, zda se nejedná například o toxémii či jinou nemoc nebo komplikaci.
Samotný porod je velice rychlý. Pokud má samička hodně otevřené pánevní kosti, pak je to v řádu několika minut. Je nutné, aby samička mláďata očistila a snědla placentu. Do porodu nezasahujte, na samičku nesviťte a neokukujte ji. Dejte jí maximum soukromí, ale kontrolujte, zda se miminka v pořádku vybalila z plodového obalu a zda jsou venku všechna. To zjistíte prohmatem břicha samičky.
Pokud samici přendáte do jiného čistého prostoru, dejte jí tam i tu placentu. U zvířat je to potřeba, i když morče není masožravec, placenta způsobí spuštění laktace a plynulý proces kojení. Miminka prvně pijí mlezivo. To je pro ně nesmírně důležité, protože obsahuje nejvíce ochranných látek. Pokud by mlezivo bylo malým morčátkům odepřeno, budou mít jen malou naději na přežití.
V žádném případě nedokrmujte miminka ručně nějakým jogurtem nebo mlíkem pro kočky. I když jich je 4 nebo 5, samička to zvládne. Dopřejte jí maximum vitamínů a neustálý přísun vody a krmení.
Pokud byste měli pocit, že miminka od matky nepijí, dejte jim čas alespoň 12 hodin. Pokud by ani tehdy nepila, je dobré mít v záloze jinou laktující matku, ke které by se miminko dalo k adopci. Buďte si však 100% jistí, že miminko opravdu nepije. Rozbijete tím totiž velmi důležité pouto mezi matkou a jejím mládětem. Jakékoliv zásahy bývají v neodborných rukou zpravidla neúspěšné.