Samec nebo samice

Samec nebo samice

Samce nebo samici? Teď babo raď!

Mnoho lidí na začátku váhá, zda si pořídít samičku nebo samečka. Jedním z často slýchaných argumentů je ten, že samec smrdí a že samičky jsou přítulnější.

Faktem však je to, že ve většině chovatelských stanic se rodí spíše samci. Ujouškov není výjimkou a potvrdilo mi to několik dalších chovatelů. Samičky zkrátka nejsou k mání. A už vůbec ne samičky Amerického teddyho. Vzpomínám si, že na své první samičky Mimu od Evelíny a Inez Satin od Evelíny jsem čekala rok a půl. Tak dlouhá je čekací doba na kvalitní samičku.
I u mě se rodí většinou samečci. Pokud však chcete morče na mazlíka, sameček je ideální volba.

Proč si pořídit samečka morčete:

Samečci nesmrdí

Není pravda, že si samec vehementně značkuje své území a smrdí po celém bytě. Sameček značkuje v momentě, kdy se potká s jiným samečkem nebo samičkou. Pak jej můžete cítit. Z mé zkušenosti - mám doma v bytě samce i samice pohromadě. Pokud je samice v říji a samec se s ní páří, je občas něco cítit. Jinak nerozliším pach samce od samice.

Aby morče obecně nesmrdělo, je nutné udržovat hygienu chovu, a to i v případě, kdy máte jen jedno nebo dvě morčátka. Kydat se zkrátka musí. Doporučené čištění ubikací je cca 1x za tři dny. Ale uvidíte sami. Pokud vám morče hodně bobkuje, tak ho čistěte častěji. Pokud vám smrdí, čistěte častěji.

Pach zvířete může ovlivnit i strava. Pokud morče krmíte kapustou, brokolicou, květákem a podobně, bude jeho moč více cítit.

Samečci nejsou agresivní

Sameček morčete je naprosto ideální a vděčný mazlík. Pokud ho pěkně vykrmujete a muchláte, vyroste vám z něj pěkný povaleč a cvalík. Samečci jsou ideální k dětem. Není pravda, že samičky nekoušou a samečci ano. Vždy záleží na individuálním morčeti. Morče kouše ze strachu. Je tedy potřeba morčátko postupně ochočit a získat si jeho důvěru.

Samičky naopak bývají bázlivější než samečci, opět však záleží kus od kusu. Každé morčátko ať už ze zverimexu nebo z chovatelské stanice, potřebuje na začátku ochočovat. Málokterý chovatel má čas se věnovat každému malému morčátku a ochočovat jej od prvních dnů jeho života. I tací jsou, ale ne na dlouho - všichni chodíme do školy, do práce máme rodiny. Proto musíme hned po převzetí morčátka začít s jeho ochočováním a zvykáním na novou rodinu.

Sameček může být agresivní, pokud potká jinéh dospělého samečka. V takovém případě uslyšíte typické výhružné vrkání, cvakání zuby a kroužení samečků kolem sebe než se do sebe pustí. Nedoporučuji dávat dokupy dva samečky, kteří se neznají od mláděte. Pokoušou se vám do krve a jeden zůstane utlačovaný. To se mi stalo a sameček, který byl dominantní měl vše, zatímco ten druhý hubnul a měl po těle jizvy. Proto dospělé samečky chovám zvlášť.

Sameček se nedá ochočit

Naopak. Sameček i samička jsou stejně ochočitelní. Záleží snad jen na jakési přirozené inteligenci každého zvířete. Pokud je nějaké morčátko neochočitelné. Zkuste zjistit proč. Je možné, že jste si ho pořídili už starší a nevěnovali jste mu dostatek času na začátku. Méně ochočená jsou i chovná morčata. Není možné se s každým z nich denně mazlit.

Rada na závěr. Nekastrujte - Ochočujte

Pokud chcete morče kastrovat, tak na to hned zapomeňte. Morče je nesmírně citlivé na jakoukoliv anestezii. Pokud ho vykastrujete, již při zákroku ho vystavujete nebezpečí úhynu. Nemluvě o pooperačních potížích a nečistotách v ubikaci morčátka. Prostě ne.